Mistik: Şişedeki Mesaj

 
 
Adam sabah serinliğinde sahil boyu yürüyüş yapıyordu. Gözüne -yarısına kadar kuma batmış- bir şişe ilişti. Yanına gitti, baktı: ağzı bir mantarla kapalıydı ve içinde de rulo halinde bir kâğıt vardı. Merakla kâğıdı çıkardı, inceledi: bu bir define haritasıydı ve hemen karşıdaki adacık civarında, denizin altında bir definenin yerini gösteriyordu. Birileri insanları işletmek istemiş olmalıydı. Güldü, kâğıdı tekrar şişeye koydu, ağzını mantarla kapatıp denize fırlattı, yürüyüşüne devam etti.
 
Birkaç gün sonra başka bir adam buldu şişeyi. Bu, biraz daha saftı; inandı. Üzerindekileri çıkardı. Adacığa kadar yüzüp kontrol etmek istiyordu. Ama ayaklarını suya sokunca suyu fazla soğuk bulup "değmez" dedi ve kâğıdı şişenin içine geri yerleştirip ağzını kapattıktan sonra denize fırlattı.
 
Ertesi gün şişe üçüncü bir adama nasip oldu. Bu hem inandı, hem de işi ciddiye alıp bir tekne ayarladı ve adacığın 50 metre güneyinde, haritada x ile işaretlenmiş bölgeye gitti. Bölgedeki suyun altını yarım saat kadar inceledikten sonra gerçekten birşeyler gördü. Suya atladı, biraz daldı. Evet, orada bir sandık vardı. Ama gördüğü sandık çok derindeydi ve suda akıntı da vardı. Birkaç denemeden sonra yapamayacağına kanaat getirerek vaz geçti, kâğıdı şişeye koydu, ağzını kapattı, denize attı ve sahile döndü.
 
Şişeyi bulan dördüncü adam da tekneyle gidip buldu definenin yerini. Sandığı da gördü. O da denemelerinde başarısız oldu. O gün vaz geçti, ama ertesi gün yine oradaydı. Sonraki günlerde de… Her gün biraz daha ilerleme kaydediyordu. Ve bir gün sandığa ulaşmayı başardı. Bir ucu sandala bağlı ipin elindeki ucunu sandığa bağladı. Yüzeye çıktığında ciğerleri patlamak üzereydi ve kollarında mecal kalmamıştı. Soğuktan tir tir titriyor ve kulakları da çınlıyordu. Sandala asılı vaziyette biraz dinlendikten sonra çıktı kurulandı, giyindi. Biraz soğuktan ve yorgunluktan, biraz da heyecandan titreyen elleriyle sandığı açtı: Evet! İşte haritanın söz verdiği hazine aynen karşısında duruyordu. Günler süren yorgunluğuna, çektiği sıkıntılara değmiş, gerçekten hazineye kavuşmuştu.
 
Allah cc, yarattığı insanlara rehber olarak gönderdiği "Kitap"ta herkese aynı şeyleri söyler.
Ama kimimiz ya onu hiç okumaz bile, veya hasbel kader okusa da kitapta yazılanları ciddiye almaz.
Kimimiz uygulamak ister, ama gerekli gücü kendinde göremez, belki de hiç olmayacak bir "sonra"ya bırakır niyetini.
Kimimiz uygulamaya girişir, ama daha karşılaştığı ilk zorluklarda vaz geçer.
Kimisi de vardır ki karşılaştığı her zorluğa rağmen uygulamaya devam eder. Ta ki ömrünün sonuna kadar.
"Kitap"taki yol haritasının vaadettiği hazineye onların ulaşmasından daha tabii ne olabilir?
 

 
http://groups.google.com.tr/group/bursaforum
 
"The Message In The Bottle", Sweetawnis / (Isoner)
A man was strolling along the beach one day when he spotted a bottle washed up on the shore. He went over and picked it up, and noticed a message in the bottle. He popped the cork out and inside was a weathered treasure map indicating that there was buried treasure to be found in the shallow waters below. But the man thought it was a hoax, so he slipped the map back in and threw the bottle back into the ocean…
A little later, another man was walking along the beach and the bottle had washed upon the shore. He too picked up the bottle, popped out the cork, and found the treasure map.
This man, however, was curious enough to wade into the water and hoped it was buried shallow enough to find. But once the cold ocean waters reached up to his thighs, he decided to quit. "This is not worth it!" he thought to himself. So he scrambled back to shore and chucked the bottle back into the ocean….
A third man was walking by the beach and noticed the bottle washed upon the shore. He went over, opened the bottle and found the map. The map looked authentic enough, and promised great treasure… So he got himself a small raft and set out into the ocean to claim the treasure..he rowed out far enough into the ocean where the "X" on the map was and to his surprise, he saw the glint of something shining in the waters below..he dove into the ocean and swam towards the shining object below..
he could see that there was something that looked like a treasure chest, but he couldn’t quite reach it and the deeper he went, the greater the cold and pressure on his body and his mind..," I am about to lose my breath, and the longer i take, my raft might be swept away!", he thought. So the man decided to give up the hunt so he would ensure his own life and safety..when he reached the shore once more, he took the bottle from the raft and tossed it back into the ocean…
Finally, one more man was walking along the beach. He noticed the bottle, went over, popped it open, and was excited to find a map promising great treasure. He noticed someone had left a raft by the water’s edge, so he took it and paddled out. He too, got far enough to where the "X" marks the spot, and squinted into the waters and saw the shadow and glint of the treasure below.
He took a deep breath and plunged into the waters. Like the man before him, the cold, darkness and pressure upon his senses increased as he got closer. He also realized that if he kept swimming, that he might lose his breath, the raft, and even his own life! But this treasure could be worth all the risk and he persisted. Just as he was about to give up, he grabbed the long chain that was binding the chest and pulled it up along with himself back to the surface.
He broke the surface of the water gasping and exhausted but with the treasure chest safely in his grasp. He paddled back to the shore, opened up the treasure chest and found what the map had promised–gold, and precious diamonds and jewels that would make him secure for the rest of his life.
*****
A relationship with God is a similar treasure hunt. People hear the same message, but the way they receive it will determine the reward they might find. Eternal life is waiting for all those who are willing to take that risk to follow God all the way of life, where we find love, forgiveness and life everlasting…. for eternity.
Reklamlar
Bu yazı Mistik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s