Mistik: Sevgi Köprüsü

 
 
İki kardeşlerdi.
Tarlaları yanyanaydı.
 
Tam 40 yıl boyunca tarlalarını beraber sürüp, beraber ektikten-biçtikten sonra her nasılsa aralarına bir soğukluk düşmüştü. Şimdi hatırlayamayacakları kadar sudan bir sebepten dolayı önce makinelerini, aletlerini, işçilerini paylaşmamaya başlamışlar, sonra birbirlerine kırıcı sözler sarf etmişler, nihayet selamı sabahı da kesmişlerdi.
 
Bir sabah Mehmet’in kapısı çalındı. Açtı, baktı: elinde alet çantasıyla bir marangoz.
"Birkaç günlük bir iş arıyorum" diyordu adam, "marangozluk bir işiniz var mı?"
Adamı süzerken birden aklına geldi Mehmet’in: "evet" dedi, "şu kanalı görüyor musun?"
"O kanalın ötesindeki tarla bir komşuma ait. Aslında abime. Geçen haftaya kadar o kanalın yerinde çayır vardı. Geçen hafta bir kepçe getirtti ve o kanalı açtırdı. Çünkü bana garezi var. Ama ben de altta kalacak değilim. Şu ahırın yanındaki kütükleri görüyor musun? O kanal boyunca tam iki metre yüksekliğinde bir duvar yap ki bir daha onun ne toprağını ne de yüzünü göreyim."
 
"Anladım efendim" dedi marangoz, "bana kazma, kürek, büyük testere ve çivi tedarik ederseniz hemen çalışmaya başlarım."

Marangozun ihtiyaç duyduğu malzemeleri tedarik eden Mehmet ertesi gün ailesiyle kasabaya panayıra indi.
Panayırdan döndüklerinde marangoz işini bitirmişti. Ama Mehmet gözlerine inanamıyordu. Ağzı açık kalmış, gözleri fal taşı gibi açılmıştı. Ortada duvar filan olmadığı gibi kanalın üzerine bir köprü yapmıştı marangoz. İki tarlayı birbirine bağlayan, sanat işi bir köprü. Yürüdü köprünün başına geldi.

Ve o anda öbür taraftan köprüye yaklaşan ağabeyi Ali’yi gördü. Ali de köprüye geldi, biraz durakladı, sonra üzerinden geçti ve doğruca Mehmet’in yanına geldi, kollarını açtı: "Ben ayırdım, sen birleştirdin. Yaptıklarımdan utanıyorum. Beni affedecek misin?"
İki kardeş köprünün ortasında kucaklaştılar.
 
 
İyilikle kötülük bir olmaz, Sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde sav. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur. (Fussilet, 34)
 
 

 
"Bridge of Love", Sweetawnis / (Isoner)
Once upon a time two brothers who lived on adjoining farms fell into conflict.
It was the first serious rift in 40 years of farming side by side, sharing machinery, and trading labor and goods as needed without a hitch.Then the long collaboration fell apart. It began with a small misunderstanding and it grew into a major difference, and finally it exploded into an exchange of bitter words followed by weeks of silence.
One morning there was a knock on John’s door. He opened it to find a man with a carpenter’s toolbox. "I’m looking for a few days work" he said."Perhaps you would have a few small jobs here and there I could help with? Could I help you?
"Yes," said the older brother. "I do have a job for you. Look across the creek at that farm. That’s my neighbor, in fact, it’s my younger brother.Last week there was a meadow between us and he took his bulldozer to the river levee and now there is a creek between us.
Well, he may have done this to spite me, but I’ll go him one better. See that pile of lumber by the barn?I  want you to build me a fence – – an 8-foot fence — so I won’t need to see his place or his face anymore."
The carpenter said, "I think I understand the situation. Show me the nails and the post hole digger and I’ll be able to do a job that pleases you."
The older brother had to go to town, so he helped the carpenter get the materials ready and then he was off for the day. The carpenter worked hard all that day measuring, sawing, nailing, and hammering.
About sunset when the farmer returned, the carpenter had just finished his job. The farmer’s eyes opened wide, his jaw dropped. There was no fence there at all.
It was a bridge — a bridge stretching from one side of the creek to the other! A fine piece of work handrails and all — and the neighbor, his younger brother, was coming across, his hand outstretched."You are quite a fellow to build this bridge after all I’ve said and done."
The two brothers stood at each end of the bridge, and then they met in the middle, taking each other’s hand. They turned to see the carpenter hoist his toolbox on his shoulder.
"No, wait! Stay a few days. I’ve a lot of other projects for you," said the older brother.
"I’d love to stay on," the carpenter said, "but, I have many more love bridges to build."
Reklamlar
Bu yazı Mistik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s