Mistik: E-mail Adresinizi Alabilir miyim?

 
 
İşsiz bir adam getir götür işlerine bakan bir iş pozisyonu için şirkete müracaat etti.
Şirketin insan kaynakları müdürü mülakattan ve adamın yerleri temizlemesinden memnun olduktan sonra "işe alındınız" dedi. "Çıkarken sekreterime e-mail adresinizi bırakın. En kısa zamanda size müracaat formunu ve işe başlama tarihinizi göndereceğiz."
"Ama" dedi adam, "benim ne e-mail adresim, ne de bilgisayarım var."
İnsan kaynakları müdürü bir an durakladı. "Ama nasıl olur? Bir e-mail adresiniz yoksa siz yoksunuz demektir. Yoksanız işiniz de olmaz."

Adam iş ümidinin son anda havaya uçmasının verdiği üzüntüyle şirketten ayrıldı. Cebinde sadece 10 lira vardı. Eve birşeyler almak için bir markete girdi. Ama markette aklına geldi. Parasının tamamıyla domates aldı. Aldığı domatesleri birer kiloluk torbalara koydu. Marketten çıktı, bir sokak sonra bir kapıyı çaldı. "Domates satıyorum. İhtiyacınız var mı?" diye sordu. "Evet" dedi kapıyı açan kadın ve bir kilo aldı. Bu şekilde bir saat içinde elindeki domateslerin tamamını sattı. Markete döndü, bu defa 15 liralık domates aldı. Onları da sattı. Bunu bir kaç defa daha tekrar etti ve akşam evine dönerken eve yine 10 liralık yiyecek aldığı halde cebinde ilave 20 lira vardı. Daha da önemlisi adamın artık yarına güveni vardı. Artık hayatını böyle kazanacaktı.

Ertesi günden itibaren sabah erkenden evinden çıkıp, akşam geç saatlere kadar çalıştı. Bir müddet sonra bir el arabası, sonra bir kamyonet derken on yıl sonra koca bir kamyon filosunun sahibi oldu.
Bir gün adam ailesine hayat sigortası yaptırmak istedi. Sigorta acentasını işyerine çağırdı ve beraber en uygun sigorta programını kararlaştırdıktan sonra acenta formları doldururken sordu: "e-mail adresinizi alabilir miyim?"
Adam "benim e-mail adresim yok" dedi.
Acenta şaşkındı: "bir e-mail adresiniz yokken böyle bir imparatorluk kurmuşsunuz. Bir de e-mail adresiniz olsaydı neler yapardınız acaba!"
Adam bir an durakladı ve mırıldandı: "bir şirkette getir-götür işlerine bakıyor olurdum herhalde."
 
 
 
Mesaj:
 
Çalışmak kuldan, rızk Allah’tandır.
 
Elimizden gelenin en iyisini elbette yapmalıyız. Ama bunun mükâfatı bu dünyada ve öbür dünyada başka şeylerdir.
 
Çok bilgiliydik, çok çalıştık, her şeyi yaptık ama gelirimiz çok artmıyor dersek, farkında olmadan gizli şirke girmiş, çok bilgimizi, çok çalışmamızı Tanrı yerine koymuş oluruz.
 
Çünkü Gelir olayı bambaşka bir olaydır.
Elimizdeki her şeyi Veren, "ilmi her isteyene, parayı istediğime veririm" demiştir.
 
Demiştir de Hikmetle demiştir.
 
Parayı az verdiğine "verdiğim onca şeyi unutup, varsıl kılmadığım için isyan mı ediyor, yoksa yine de şükrediyor mu" diye bakarken,
çok verdiğine de "çok verdim diye şımarıp hiç ölmeyecekmiş gibi harisleşiyor mu, yoksa onları Benim verdiğimi unutmayıp, benim için harcıyor, yoksullarla paylaşıyor mu" diye bakar.
 
Hülâsa:

Ölümden kaçanlardansak, bizi paranın ne azı, ne çoğu mutlu eder.
Ölüme her an "hoşgeldiniz efendim, vuslat vakti geldi mi?" diyebileceklerdensek, bizi paranın ne azı ne çoğu mutsuz eder.
 
Ve bütün bunlar, bir Kitap’ta yazar. İki dünyada da mutlu olabilmemiz için, bizi Çok Seven tarafından yazılmış bir Kitap’ta.

 
"Gimme your e-mail", Fun Crunch / (Isoner)
A jobless man applied for the position of "office boy" at Some Company.
The HR manager interviewed him then watched him cleaning the floor as a test.
"You are employed."
He said." Give me your e-mail address and I’ll send you the application to fill in, as well as date when you may start."
The man replied "But I don’t have a computer, neither an email."
I’m sorry", said the HR manager, "If you don’t have an email, that means you do not exist. And who doesn’t exist, cannot have the job."
The man left with no hope at all. He didn’t know what to do, with only $10 in his pocket. He then decided to go to the supermarket and buy a 10Kg tomato crate.
He then sold the tomatoes in a door to door round. In less than two hours, he succeeded to double his capital. He repeated the Operation three times, and returned home with $60.
The man realized that he can survive by this Way, and started to go everyday earlier, and return late Thus, his money doubled or tripled every day. Shortly, he bought a cart, then a truck, then he had his own fleet of delivery vehicles.
5 years later , the man is one of the biggest food retailers in the US.
He started to plan his family’s future, and decided to have a life insurance.
He called an insurance broker, and chose a protection plan. When the conversation was concluded, the broker asked him his email. The man replied, "I don’t have an email".
The broker answered curiously, "You don’t have an email, and yet have succeeded to build an empire. Can you imagine what you could have been if you had an email?!!"
The man thought for a while and replied, "Yes, I’d be an office boy at Some Company!"
Reklamlar
Bu yazı Mistik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s