Dede/Nine-Torun Muhabbetleri :)

 
 
Büyükanne banyodaydı. Yaşına uygun makyajını yapıyordu. Tabi her zamanki gibi, torunu Hümeyra da pür dikkat onu izliyordu. Rujunu da sürdükten sonra banyodan çıkarken Küçük Hümeyra seslendi: "Ama babaanne, tuvalet kâğıdına hoşçakal öpücüğü kondurmayı unuttun."
 
***
 
Torunum Mehmet doğum günümü kutlamak için beni aramıştı. Kaç yaşımda olduğumu sordu, 62 dedim. Bir müddet sessiz kaldı, sonra sordu: "1’den mi başladın?"
 
***
 
Büyükanne torunlarını yatırdıktan sonra eski bol pijamasını ve dökümlü bluzunu giyip banyoya geçti ve saçlarını yıkamaya başladı. Uyumaya hiç niyeti olmayan torunların şamataları ayyuka çıkınca sabrı tükendi ve başına bir havlu sarıp odalarına gitti, onları tekrar yataklarına yatırdı ve ses çıkarmamaları konusunda sertçe uyardı. Odadan henüz çıkmıştı ki, üç yaşındaki torununun korkudan titreyen sesini duydu: "Kim-di.. o-oo?"
 
***
 
Bir büyükbaba torununa nasıl bir çocukluk yaşadıklarını anlatıyordu: "Kendimize bilye tekerli kaykay yapar, onları sürerdik… Bahçemizdeki ağaca asılı araba lastiğinden bir salıncağımız vardı… Bir midilli atımız vardı, ona binerdik… Ormanda böğürtlen toplardık…"
Minik Mustafa, gözleri kocaman açılmış, dedesinin bütün bu anlattıklarını zihninde canlandırıyordu. Dedesinin anlattıkları bitince iç geçirdi: "Keşke seninle sen çocukken tanışsaydık."
 
***
 
Kızımı ziyarete gittiğimde üç yaşındaki torunumu kucağıma alıp bir müddet sohbet ettikten sonra renkleri öğrenmiş mi acaba diye merak ettim ve sormaya başladım: "Bu ne renk yavrum?" Doğru cevap verince çok sevinmiştim. "Ya bu?", "peki şu ne renk?" diye devam ettim. Sonunda kucağımdan indi ve bilgiç bir tavır takındı: "Diğerlerini de kendi kendine öğrenmeye çalışmalısın anneanne."
 
***
 
Tatile giderken torunumuzu da yanımıza almıştık. Gece odamıza girdiğimizde "Aliciğim" dedim, "ışıkları kapatacağım ki sivrisinekler odaya doluşmasın." Işıkları kapatınca birkaç ateş böceği açığa çıktı. Ali fısıldadı. "Faydası yok dede, fenerleri var."
 
***
 
Torunum kaç yaşımda olduğumu sorduğunda muzipçe "bilmem" diye cevap verdim. "İç çamaşırının etiketine baksana" dedi. Ben neden böyle söylediğini anlamaya çalışırken o devam etti: "benimkine baktım, ben 4 – 6 yaşındaymışım."
 
***
 
Okuldan dönen ikinci sınıf öğrencisi Ayşe heyecanla okuldaki gününü anlatmaya başladı: "bugün okulda bebekleri nasıl yapacağımızı öğrendik anneanne." Anneanne şaşkın, soğukkanlılığını muhafaza etmeye çalışarak sordu: "Çok ilginç… Peki nasıl yapacakmışsınız?" Küçük Ayşe neşeyle devam etti: "Çok basit: ‘bebek’ yazıyoruz, sonra ‘ler’ ekliyoruz, ‘bebekler’ yapıyoruz."
 
***
 
Torunum ödevini yaparken onu izliyordum. Soru, "kamu görevlileriyle ilgili bir cümle kurunuz" diyordu. Torunum defterine "hamile itfaiyeci merdivenden aşağı indi" yazdı. Şaşırdım. "Hâmile ne demek biliyor musun yavrucuğum?" diye sordum. "Elbette dede" dedi kendinden emin bir şekilde, "çocuk taşıyan" demek.
 
http://groups.google.com.tr/group/bursaforum
 
 
Children’s Cute Logic, Funlok
She was in the bathroom, putting on her makeup, under the watchful eyes of her young granddaughter as she’d done many times before. After she applied her lipstick and started to leave, the little one said, "But Gramma, you forgot to kiss the toilet paper good-bye!"
***
My young grandson called the other day to wish me Happy Birthday. He asked me how old I was, and I told him, "62." He was quiet for a moment, and then he asked, "Did you start at 1?"
***
After putting her grandchildren to bed, a grandmother changed into old slacks and a droopy blouse and proceeded to wash her hair. As she heard the children getting more and more rambunctious, her patience grew thin. Finally, she threw a towel around her head and stormed into their room, putting them back to bed with stern warnings. As she left the room, she heard the three-year-old say with a trembling voice, "Who was THAT?"
***
A grandfather was telling her little granddaughter what her own childhood was like: "We used to skate outside on a pond. I had a swing made from a tire; it hung from a tree in our front yard. We rode our pony. We picked wild raspberries in the woods." The little girl was wide-eyed, taking this all in. At last she said, "I sure wish I’d gotten to know you sooner!"
***
I didn’t know if my granddaughter had learned her colors yet, so I decided to test her. I would point out something and ask what color it was. She would tell me and was always correct. It was fun for me, so I continued. At last she headed for the door, saying sagely, "Grandma, I think you should try to figure out some of these yourself!"
***
When my grandson Billy and I entered our vacation cabin, we kept the lights off until we were inside to keep from attracting pesky insects. Still, a few fireflies followed us in. Noticing them before I did, Billy whispered, "It’s no use, Grandpa. The mosquitoes are coming after us with flashlights."
***
When my grandson asked me how old I was, I teasingly replied, "I’m not sure." "Look in your underwear, Grandpa," he advised. "mine says I’m four to six."
***
A second grader came home from school and said to her grandmother, "Grandma, guess what? We learned how to make babies today." The grandmother, more than a little surprised, tried to keep her cool. "That’s interesting," she said, "how do you make babies?" "It’s simple," replied the girl. "You just change ‘y’ to ‘i’ and add ‘es’."
***
Children’s Logic: "Give me a sentence about a public servant," said a teacher. The small boy wrote: "The fireman came down the ladder pregnant." The teacher took the lad aside to correct him. "Don’t you know what pregnant means?" she asked. "Sure," said the young boy confidently. "It means carrying a child."
 
Reklamlar
Bu yazı Eğlence içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s