Mistik: Çocuğunuzun Size Duyduğu Güveni Sarsmanın Yolları

 
Onlara, yerine getiremeyeceğiniz boş vaatlerde bulunun
Gösterdikleri başarıları küçümseyin
Karı koca olarak birbirinize saygı göstermeyin
Onların gözü önünde birbirinizi eleştirin ve işi kavgaya kadar götürün
Birbirinize hakaret etmekten çekinmeyin
Sonuç alacağınızdan şüpheniz olmasın.
 
Hikâye
 
            Düşüncesiz bir anne, kızkardeşi ile söz birliği ederek, küçük Ceren’e bir oyun oynadı. Sabahın erken saatlerinde onun eline 20 lira verdi ve; "Haydi eczaneye git, bununla bize iki litre zeytinyağı al" dedi. Saf Cerencik, bir işe yaramanın verdiği sevinçle, parayı cebine koydu ve eczanenin yolunu tuttu.
            Ceren sokak kapısından çıkarken, annesi ile teyzesi arkasından kahkaha ile güldüler. Küçük kız, kendisi için hazırlanan oyundan habersizdi. Eczanede zeytinyağı satılmadığını bilmiyordu.
            Koşa koşa eczaneye gitti. Elindeki parayı eczacı amcaya uzattı. İki litre zeytinyağı almak istediğini söyledi. Adam, çocuğa bakıp gülümsedi. Eczacı çırağı da başkalarıyla alay etmekten hoşlanan yarım akıllı biriydi. "Eczanede zeytinyağı ha?" diyerek güldü.
            Küçük Ceren, neye uğradığını şaşırmış eczacı amcaya bakıyordu. Adam; "Yavrum burası eczane, burada sadece ilaç satılır. Zeytinyağı almak için bakkala gitmen gerektiğini annen söylemedi mi?" dedi. Zavallı çocuk, utancından kulaklarına kadar kızarmıştı. Hızla eczaneden çıktı. Üzüntüden tezgâhın üzerine koyduğu parayı geri almayı da unutmuştu. Ağlayarak eve döndü.
 
            Hava soğuk olduğu halde, Cerencik üzüntüden ve yorgunluktan terlemişti. Annesinin kendisini aldatabileceğine ihtimal veremiyor, neler olduğunu da anlamıyordu. İçeri girdiğinde, annesi ile teyzesinin gülüşleri ile karşılaşınca nihayet aldatıldığını anladı. Öfkeyle elindeki parayı yere attı, koşarak odasına çıktı. Kendini yatağına atıp ağladı, ağladı.
            Annesi arkasından odaya girdiğinde, gülmesini zaptetmeye çalışan bir sesle sözüm ona olayın tesirini azaltmaya çalışıyordu. "A-a! Niye ağlıyorsun kızım? Sana Nisan 1 şakası yapıyorduk!"
            O günden sonra, annesi ne zaman bir işe gönderse, Ceren hep aldatılmış olabileceği endişesini taşıdı. Hiçbir işe severek gitmedi ve annesine bir daha asla tam güvenemedi.
 
 
Crab Book, C.G.Salzman
 
Reklamlar
Bu yazı Mistik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s