Güzel Çin, Çirkin Çin Yönetimi

 
 
Diğer ülkeler kadar güzel bir ülkedir Çin.
Halkı da kibar, efendi, çalışkan, kendi halinde, güzel insanlardır.
4,000 yıllık tarihleri boyunca medeniyete büyük katkıları olmuştur: kâğıt, barut, pusula, matbaacılık hep Çin icatlarıdır.
Ancak 19. yy’dan itibaren saldırgan ve yayılmacı bir tutum içine giren Çin Yönetimi bu güzel ülkede kardeşçe yaşayan güzel insanlara kan kustura gelmiştir.
Sadece işgal ettiği topraklardaki Uygur Türklerini, Tibetlileri, Tayları, Moğolları (Güney Moğolistan), Müslüman Çinlileri (Huizuları) değil, bizzat kendi halkını (Han halkını) da despotça yöneten, en ufak insani hak taleplerini hareketleri bile işkence ve idamla bastıran (ülkede hâlâ her yıl yüzlerce idam gerçekleşmektedir) mazisinde bolca katliam lekeleri bulunan, insanları karın tokluğuna çalıştıran Çin Yönetimi ülkeyi bu sayede bugün (satın alma paritesi bakımından) dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline getirmiştir. (20 yıl içinde de birinci olması beklenmektedir.)
Medyanın ve internetin izlendiği, en ufak tehdit algılamasında kanalların, gazetelerin, dergilerin kapatıldığı, sitelere erişimin engellendiği Çin’i bu yönüyle eleştirebilecek son ülkenin Türkiye olması ise ne kadar acıklıdır.
Ve bu yaz olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak güzel Çin’in çirkin yöneticilerine dünyanın dört bir yanından insanların protestosu boşuna değildir.
 
Güzel  Çin
 
 
Fotoğraflar: e-articles.org/travel
 
 
 
Reklamlar
Bu yazı Seyahat içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s