Dağı Delen Ferhat’ın Çin’deki Arkadaşları

 
 
Amasya Sultanı Mehmene Banu’nun sarayında nakkaş olarak çalışırken Sultan’ın kızkardeşi Şirin’e âşık olan Ferhat, kızın da kendisine gönül vermesi üzerine Sultan’a görücüler gönderip kızı istetir. (Dönemi Avrupa’daki derebeyliğe benzetip, o dönemde Türkiye’de de sınıflar arası uçurumlar olduğunu iddia edenlerin kulakları çınlasın). İnsanlığı biraz kıt olan Mehmene Sultan kızkardeşini bu "çapulsuza" vermek istemez ama aklı başında bir bahaneyle işten sıyrılmalıdır. O sıralar Amasya’da kuraklık ve kıtlık, Şahin Kayası’nın ardında da şehre yetecek bir su havzası vardır. "Dağı delip suyu şehire getirirsen, evlenmenize izin veririm" der. Âşıka Bağdat sorulur mu? Yüklenir kazma küreği Şirin, vurur kendini dağa. Şirin’e kavuşabilmek için koca dağı delip şehire su getirir. Hikâyenin bundan sonraki acıklı kısmını, merak edenlerin kendi araştırmalarına bırakıp konumuza gelelim.
 
Çin’de, dev dağlar ve sarp kayalıklar arasında kalmış, dünya ile irtibatı sadece insanların ve eşeklerin yürüyebildiği, daracık ve tehlikeli bir patika olan Guo-liang köyü muhtarı, 1972 yılında köylülerini etrafına toplayarak aklına gelen projeyi anlatmış. Proje köylülerinin de aklına yatmış. Keçilerini satıp balyozdu, kazmaydı alet edavat almışlar ve başlamışlar dağı kazmaya. Tam beş sene boyunca kazmışlar, kazmışlar. Kazı esnasında uçuruma yuvarlanıp ölenler olmuş. Ama 1977 yılında 4 m genişliğinde, 5 m yüksekliğinde ve sıkı durun: 1,200 m uzunluğundaki tüneli trafiğe açmışlar. Işıklandırma ihtiyacı olmaması için 30’dan fazla pencere de açtıkları tünel, Çin’in dünyaya açılmasından sonra turizm merkezi olmamış mı! E, ne demişler; gayret kuldan tevfik Allah’tan.
 

Ya Ferhat? O da hâlâ hayır dualarla anılmıyor mu, Şirin’le birlikte? Kimine para, kimine dua. İyi çalışıp, sonuç çıkaranın mutlaka bir kazancı oluyor. Öyle veya böyle…

Derleme
 
 
Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s