cumhuriyet Başsavcısının İddianamesi Bir Darbenin Ön Hazırlığıdır

 

Ergenekon Davası kapsamında hangi gazetecilerin gözaltına alınacağının konuşulduğunu söyleyen Bayramoğlu, okuyucularına "Ergenekon operasyonundan bu yana ilgili her yazıda adı geçen general D.S’nin Cumhuriyet Gazetesi’nde bir odası olduğunu biliyor musunuz?" sorusunu yöneltti. Yaşananları bir darbenin ön hazırlığı olarak değerlendiren yazar, 2003-2004 mantığının tekrar devreye girmeye çalıştığını iddia etti. Bayramoğlu, yaşanan sürece 23 Ocak 2008 tarihli yazısında Savcının görevini yapmadığı taktirde gününü göreceğini söyleyen İlhan Selçuk’un ifadelerini örnek gösterdi.

Ergenekon mantığının ve destekçilerinin şaha kalktığını belirten yazar, hiç kimsenin bu karaya ortak olmaması gerektiğini aktardı. Darbe hazırlığı yapıldığına dikkat çeken Bayramoğlu yazını şöyle sürdürdü: "Savcının muhtırasından önce "müjdeyi" bir dönem Sezer’le içtiği su ayrı gitmeyen İlhan Selçuk’un verdiğini, hatta geciktiği için bir yazısında savcıyı sigaya çektiğini duymadınız mı? Ergenekon Davası kapsamında hangi gazetecilerin gözaltına alınacağı söylentileri kulağınıza hiç gelmedi mi? Ergenekon operasyonundan bu yana ilgili her yazıda adı geçen general D.S’nin Cumhuriyet Gazetesi’nde bir odası olduğunu biliyor musunuz? Bu bir kalkışmadır… Hatta bir darbenin ön hazırlığıdır. 2003-2004 mantığının tekrar devreye girmesidir. Ne var ki, umut hep var, hep olacak, zira yolu açık olan ve ilerleyecek yegane unsur demokrasi ve toplumdur… Ama şu da ortada: Bu kalkışmanın ülke için bedeli ağır olacaktır… Demokrasinin askıya alınması ve ağır kriz ihtimali sistemin üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanacaktır… Siz siz olun bu karaya ortak olmayın…"

Aynı gazetenin diğer bir yazarı Taha Kıvanç’ta benzer köşe yazısına dikkat çekerek yaşananlara şaşırmadığını vurguluyor. Kıvanç,

İlhan Selçuk’un ‘İktidar partisi zanlı’ başlıklı yazısını "Cumhurbaşkanımız dosyalı zanlı.. Başbakanımız dosyalı zanlı.. Bir de iktidar partimiz zanlı oldu mu, gel keyfim gel… O zaman türbanlık ve kurbanlık Türkiye’nin yeme de yanında yat…" cümleleriyle bitirdiğini hatırlatıyor. Yazarın niyetini anlamak için küçük bir bölümüne bile bakmanın yeterli olduğunu ve resmen savcıya meydan okuduğunu vurgulayan Kıvanç yazısına şöyle devam ediyor: " İnanmadıysanız, yazının bütünü ‘Dördüncü Kuvvet Medya’ Küçük bir bölümü bile yazarın niyeti hakkında fikir verecektir: "Yargı gücünde devlet görevlisi bir savcı ille de görevini yapmak zorundadır… Nedir görevi?.. Hırsıza, yolsuzluk yapana, rüşvet alana, adam yaralayana ya da öldürene savcı dava açar… (..) // Savcı, kırmızı çizgiyi çiğneyip bölücülük ya da dincilik yapan siyasal partiye dava açmasın.. Görür gününü… Savcı yürürlükteki yasalara göre davranmakla yükümlüdür… Bir savcı, suç işlediği varsayılan kişinin ya da kurumun zengin mi yoksul mu, güçlü mü güçsüz mü, şişman mı zayıf mı, muhalefette mi iktidarda mı olduğuna bakarak karar veremez… Başsavcı, dava açması gerekiyorsa, dava açacaktır…"

Ali Bayramoğlu, 19 Mart 2008
 
 
Reklamlar
Bu yazı Haberler ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s