HiPPie HareKeti

 
Önceleri emperyalizme, bütçelerin yoksullara yardım yerine silahlanmaya harcanmasına, nükleer denemelere, haksız savaşlara (o zamanların haksız savaşı olan vietnam harbine), batı megalomanisine (kendi kültür ve değerleri dışındaki kültür ve değerlere küçümseyici bakışa), sosyal bencilliklere, yahudi kartellerin dünya hegomonyasına, kısacası batının çürümüş, vahşi bütün tavır ve alışkanlıklarına bir karşı duruş, başkaldırı hareketi, bir  "dünya kardeşliği" felsefesi olarak başladı.
1960’ların başlarında ABD’de küçük bir gruptu. Küçük olduğu için zararsız ve sevimli bulundu. Ama 60’ların ortalarına gelindiğinde bütün Kuzey Amerika’ya yayıldıktan sonra Avrupa’ya da sıçrayıp tehlikeli hale gelince "gerekli müdahaleler" yapılarak yozlaştırıldı . 1960’ların sonuna gelindiğinde h i p p i e hareketi artık gerçek istikameti ve hüviyetinden kopmuş, uyuşturucu ve seks bağımlısı bir akım haline dönüşmüştü. Bu haliyle hızla toplumsal destek ve ilgilerini kaybettiler ve 1970’lerin ortasında kayboldular.
 Günümüzde yerleştirilmeye çalışılan "müslümanlar teröristtir" imajı ile hippie hareketinin akıbeti arasında neden-sonuç ilişkisi açısından bir benzerlik olduğu teorimi de ekleyerek size o günlerden kalma bir parça gönderiyorum: Summer Wine. (Şarkının 2007 versiyon klibi, hippie hareketinin yozlaşmış dönemini, gerçek felsefesiymiş gibi gösterdiğinden ben eski versiyonunu tercih ettim.)

http://www.youtube.com/watch?v=hEiCdOJC4C4

 

Reklamlar
Bu yazı Haberler ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s